Galeria: Zdjęcia z wyprawy nad Bajkał
Stronę odwiedzono 825058 razy.
Ostatnia aktualizacja 2018-06-06

Koty syberyjskie

Są to duże, silne koty o półdługiej gęstej sierści, która wokół szyi tworzy wspaniałą kryzę, a na tylnich łapach obfite  portki.   Waga   kocurów   może   wg  źródeł   rosyjskich   dochodzić   do  10-11  kg,   jednak   przeważnie nie przekracza 7-8 kg. Kotki są odpowiednio mniejsze.

Syberyjczyki są ruchliwe,  lubią  się  bawić  i  podziwiać  świat z góry. Uwielbiają spać na plecach z przednimi łapkami wyciągniętymi do góry lub skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Mimo że są silne psychicznie, nie próbują dominować. Łatwo się uczą i dobrze współżyją z innymi zwierzętami domowymi. Panuje opinia, że doskonale wyczuwają one nastrój właściciela i potrafią dostosować do niego swoje zachowanie. Niestety nie dotyczy to raczej moich syberyjczyków, które największą ochotę do zabawy ze mną wykazują kiedy śpię, a na pieszczoty zbiera im się, kiedy jestem zajęta pracą.

Syberyjczyki nie boją się wody i - jak przystało na mieszkańców mroźnej krainy - lubią chodzić po śniegu. Są w stanie same zadbać o swoją szatę, aczkolwiek szczotkowanie jest wskazane przynajmniej w okresach linienia. Koty syberyjskie są z natury bardzo czyste - jest to jedna z najważniejszych zalet w hodowli domowej. W surowych warunkach tajgi syberyjskiej, gdzie były one najmniejszymi drapieżnikami, ich życie w znacznym stopniu zależało od czystości, która pomagała ukryć obecność. Syberyjskiego kociaka nie trzeba więc specjalnie uczyć korzystania z kuwety - zrobi to bardzo szybko jego matka. Jako rasa naturalna syberyjczyki są stosunkowo odporne na choroby. Rosną długo – pełnię rozwoju osiągają w wieku 3-5 lat.

Syberyjczyki występują zarówno w umaszczeniach tradycyjnych (gładkich i pręgowanych) jak i w pięknej odmianie colour-piont, zwanej Neva Masquerade. Jest to jedyna rasa naturalna, w której występuje ten rodzaj umaszczenia, co być może jest przyczyną nie uznawania  "nevek" przez niektóre organizacje felinologiczne. Obecnie podejmowane są inicjatywy mające na celu uznanie przez FIFe odmiany Neva Masquerade za rasę siostrzaną syberyjczyków.

Historia   Standard   Punktacja   Umaszczenia   Galeria

Moja syberia. Koty syberyjskie
Moja-Syberia © 2007 Projekt i wykonanie: netteria.NET Opieka lingwistyczna: Vlad Gordeyev